Morze

Ogrody Hortulus w Dobrzycy nad morzem

Ogrody Hortulus to oryginalne, chyba jedyne takie miejsce w Polsce obejmujące zespół ogrodów o różnej stylistyce i tematyce. Składa się z dwóch głównych części:

  • Ogrodów Hortulus Spectabilis. Znajdziemy tu Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni oraz największy w świecie labirynt grabowy stworzony z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 m, a łączna długość jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, przypominająca konstrukcją nić DNA. Z tarasu wieży można dostrzec okoliczne wioski, pola i lasy, a w dobrą pogodę podobno także Morze Bałtyckie. Niestety, ze względu na brak czasu i wiek Małego Podróżnika, nie wchodziliśmy do labiryntu. Mamy pretekst, żeby tu wrócić ponownie;
  • Ogrodów tematycznych Hortulus.  Jest to zespół ogrodów o powierzchni blisko 6 ha. Składa się z około 30 różnych ogrodów tematycznych (m.in. japoński, francuski, śródziemnomorski, kamienny, skalny, wodny, ziołowy), w których zgromadzonych jest ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin.

Pobyt w Ogrodach tematycznych Hortulus jest kojącym masażem dla naszych zmysłów. Nie tylko wzrok może liczyć na przyjemne doznania, ale także zmysł powonienia (zwłaszcza w ogrodzie ziołowym i w rosarium) czy słuchu (w ogrodzie traw i wodnym).

Ogrody Hortulus to doskonałe miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi, a przy okazji chwilowy oddech od nadmorskich gofrów, piasku i parawanów. Duża przestrzeń, liczne kręte alejki, pomosty, kamyczki, groty, fontanny, hamaki, etc. sprawiają, że nawet dla najmłodszych ogrody stają się atrakcyjnym „placem zabaw”. Sebastian, zapytany co najbardziej podobało mu się podczas pobytu nad morzem, wskazał Ogrody Hortulus na drugim miejscu, zaraz po hotelowych drzwiach otwieranych na kartę.

 

Kilka informacji praktycznych:

  • Na terenie ogrodów jest restauracja oraz sklep ogrodniczy, w którym można kupić m.in. piękne doniczki;
  • W Ogrodach tematycznych Hortulus nie można poruszać się wózkiem (ze względu na nierówną powierzchnię i ochronę roślinności).

Cena atrakcji (na rok 2016):

  • Bilet normalny: 29 zł za ogrody tematyczne, wieżę i labirynt lub 19 zł tylko za wieżę i labirynt lub 15 zł tylko za ogrody tematyczne;
  • Bilet ulgowy (od 3 do 15 lat): 21 zł za ogrody tematyczne, wieżę i labirynt lub 15 zł tylko za wieżę i labirynt lub 11 zł tylko za ogrody tematyczne.

Godziny otwarcia:

  • Różne, w zależności od miesiąca i warunków atmosferycznych – warto przed planowaną wycieczką sprawdzić aktualne informacje na stronie / przez telefon.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s